Life below the fold

Don't link here

Perl vs. PHP

Posted on 12 September 2006 by smyru

Wiele naczytałem się o tym, jaki wstrętny jest perl i jakie złe, ohydne nawyki programistyczne powoduje. Być może. Nie przeczę. Niemniej jednak jestem zdania, że można w nim tworzyć oprorgamowanie zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki. Kwestia chęci i starania, a przy tym nie jest to język z gatunku bondage ‘n discipline.

Tymczasem z racji pracy jestem przymuszony intensywnie posługiwać się PHP. Nie powiem, aby mnie to zachwycało. Język jak język, powie ktoś. Fakt. Niemniej w warunkach korporacyjnych, gdzie często gęsto trzeba się pławić w kodzie napisanym przez innych ludzi, potrafi być to nieznośne.

Zawsze drażniła mnie mnogość funkcji w PHP, katastrofalna niekonsekwencja w ich nazewnictwie, wreszcie wstrętny zwyczaj namnażania aliasów funkcji. Tymczasem ktoś ciekawie o tym napisał.

Dla mnie przypadek PHP jest dobrą prezentacją rozwoju bez głowy i zasad, który próbuje spełnić sprzeczne oczekiwania zbyt szerokiego zbioru odbiorców/użytkowników.

Categorized As

FreeBSD, GNOME, Internet, Język, Komputery, Kuchnia, Linux, Płock, Rowery, Ta meta, Warszawa, Wrocław, X, Życie

Comments

  1. pieCzareq says:

    Cóż, obydwa języki zostały pierwotnie zaprojektowane jako niszowe rozwiązania dla konkretnego zbioru problemów (Perl do manipulacji tekstami, PHP do WWW), a następnie rozszerzane, aby sprostać kolejnym wymaganiom. To IMHO główna przyczyna takiego stanu rzeczy.

  2. smyru says:

    Uzgodnijmy fakty.
    1. Oba języki powstawały dla konkretnych zastosowania.
    2. Oba wyszły poza pierwotny stan.
    3. PHP poszło w niewłaściwą stronę :-P

  3. pieCzareq says:

    Co do pkt 2 to nie jestem pewien – PHP poza WWW praktycznie nie istnieje (choć teoretycznie może). Nie wiem, jak jest z perlem. Szczerze powiedziawszy nie znam też żadnych dużych systemów, które by używały perla do czegoś innego, niż manipulacja tekstami…

  4. smyru says:

    Podobno mozna w PHP pisać dla GTK+. Nie próbowałem. Widziałem PHP w zastosowaniach jako język skryptów shellowych. Sic. Perl? Hmm, manipulacja procesami w *xach, dosyć powszechne narzędzie administratorów choć trudno mi się wypowiadać miarodajnie, bo poza pracą nie socjalizuję się w tym środowisku. Istnieje sporo CMSów opartych na perlu, które wspierają nie pliki tekstowe a serwery bazodanowe.

Comments are closed at this time.